Co oznacza termin przepięcie?


Przepięcie sieci rozumiane jest jako wzrost napięcia w instalacji elektrycznej do wartości znacznie przewyższającej najwyższe przewidziane napięcie. Występuje pomiędzy przewodem a ziemią, jest krótkotrwałe. Standardowo gniazdka zamontowane w domach czy mieszkaniach zapewniają prąd o stałej mocy 230 V. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, w których napięcie znacznie wzrasta, co może stanowić duże niebezpieczeństwo dla osób przebywających w danym pomieszczeniu, a także dla podłączonych do sieci urządzeń elektrycznych.

Jakie są rodzaje przepięć i jak ich uniknąć?

W przypadku, kiedy pojawia się awaria sieci, zwarcie doziemne, przełączenie w obwodzie lub inne zjawiska prądowe, można mówić o przepięciach wewnętrznych. Jeżeli przepięcie spowodowane jest wyładowaniem atmosferycznym, które uderzyło w sieć energetyczną lub jej bezpośrednie sąsiedztwo, to określane jest ono mianem przepięcia zewnętrznego. Mimo tego, że większość urządzeń elektrycznych ma wytrzymałość udarową izolacji równą 1,5 kV, przepięcie i tak może spowodować ich trwałe uszkodzenie.

Wiele osób zabezpiecza się przed zniszczeniami poprzez odłączanie sprzętów w trakcie burzy – niestety w sytuacji, kiedy burza rozpocznie się, a nikogo nie ma w domu, urządzenia nie są w żaden sposób chronione. Aby mieć pewność, że instalacja elektryczna w domu jest chroniona przed przepięciami, należy zlecić jej wykonanie doświadczonemu elektrykowi, który zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywają odpowiedniej jakości komponenty oraz dopasuje urządzenia chroniące sprzęt oraz jego użytkowników przed przykrymi konsekwencjami przepięć.

W przypadku starszych instalacji elektrycznych warto zdecydować się na ich serwis oraz modernizację, która będzie miała na celu zwiększyć jej bezpieczeństwo. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o urządzenia elektryczne podłączone do sieci, nawet będąc poza domem w trakcie burzy.

Wróć