Montaż videodomofonu w domu jednorodzinnym. Dlaczego to dobry pomysł?
Choć przez długie lata podstawowym kanałem komunikacji między właścicielem domu a czekającą przed furtką osobą był domofon, urządzenie to coraz częściej zastępowane jest videodomofonem. Dźwiękowi zaczyna więc towarzyszyć obraz. Sytuacja ta jest ze wszech miar korzystna i stanowi zdecydowanie lepszy środek zabezpieczający niż zwykły domofon.
Dlaczego zdecydować się na videodomofon zamiast na domofon? Odpowiedź jest prosta – dlatego, żeby zamiast rozpoznawać swoich gości jedynie po brzmieniu ich głosu, móc także zobaczyć ich na podglądzie. Rozwiązanie takie pozwala na łatwą identyfikację tego, czy próbująca wejść na naszą posesję osoba jest proszonym, czy też nieproszonym gościem. A poza tym posiada liczne funkcje dodatkowe, które sprawiają, że videodomofon staje się urządzeniem nie tylko do obsługi furtki.
Dodatkowe funkcje
Co jeszcze, oprócz kontroli gości, umożliwiają współczesne videodomofony? Niektóre z nich wyposażone są w kamery noktowizyjne. Urządzenia te pozwalają na podgląd furtki nie tylko w dzień, ale także w nocy. Dzięki kamerze noktowizyjnej można dostrzec rysy twarzy czy sylwetkę gościa, nawet jeżeli panuje ciemność, co przyda się zwłaszcza w domach położonych przy słabo oświetlonych drogach. Oprócz tego noktowizory posiadają także rejestratory obrazu, które umożliwiają zapis obrazu z kamery. Dzięki temu rozwiązaniu właściciel jest w stanie sprawdzić, kto chciał się z nim skontaktować, nawet kiedy nie był on obecny w domu. Po dłuższej lub krótszej nieobecności można przejrzeć zapis wykonany przez rejestrator i skontrolować ruch przy furtce w minionym okresie.
Videodomofon może także posiadać czujnik ruchu. Powiadomi on domowników, kiedy ktoś znajdzie się w jego zasięgu. Jeśli zaś na jakiś czas potrzebujemy się odciąć od świata zewnętrznego, zapewni nam to funkcja „nie przeszkadzaj”, w którą wyposażone są niektóre videodomofony. Pozwala ona na zaprogramowanie dzwonka w taki sposób, żeby został on wyłączony na określony czas. Podsumowując, videodomofony, oprócz tego, że zapewniają większe bezpieczeństwo niż zwykłe domofony, posiadają także liczne funkcje, które mogą stanowić dodatkowe udogodnienie dla systemów zabezpieczających dom jednorodzinny.