Wymiana gniazdka elektrycznego. Jak zrobić to dobrze i bezpiecznie?


Dzięki prawidłowo osadzonym i funkcjonującym gniazdkom elektrycznym nasze urządzenia działają w zadowalający sposób. Jeśli okaże się, że należy dokonać jego wymiany, to dzięki temu wpisowi uda się ją przeprowadzić sprawnie oraz skutecznie. Dlatego warto wiedzieć, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby prace dotyczące instalacji elektrycznej przebiegały bezpiecznie.

Jak wymienić gniazdko elektryczne?

Zazwyczaj podejmujemy się wymiany gniazdka podczas przeprowadzania remontu w domu. Kiedy gniazdko elektryczne ulegnie zniszczeniu lub wyrwaniu, wtedy jego wymiana staje się koniecznością. Nie jest to czynność skomplikowana, ale warto się do niej przygotować. Będziemy potrzebowali kilku narzędzi, czyli: śrubokręta, próbnika prądu, można jeszcze sięgnąć po śrubokręt krzyżowy, jeśli takich użyto śrubek w naszym gniazdku. Dobrze jest zadbać o właściwe oświetlenia, zwłaszcza gdy będziemy dokonywać wymiany w zaciemnionym miejscu. Przyda nam się wówczas latarka czołowa.

Kiedy jesteśmy przygotowani, możemy rozpocząć wymianę gniazdka, która powinna przebiegać wg następujących punktów:

  1. Wyłączenie zasilania instalacji – najbezpieczniej jest to zrobić poprzez wyłączenie głównego bezpiecznika.
  2. Sprawdzenie, czy w gniazdku nie ma napięcia – w tym celu korzystamy z próbnika, brak świecącej diody, to dobry znak – gniazdko jest odłączone od zasilania, a więc można bezpiecznie przy nim pracować.
  3. Zdjęcie obudowy – przy pomocy śrubokręta wykręcamy śrubki i zdejmujemy obudowę.
  4. Wysunięcie gniazdka z puszki – należy zrobić to ostrożnie i z wyczuciem. Warto przyjrzeć się uważnie, jak były podpięte przewody do starego gniazdka. Jeśli nie ufamy swojej pamięci, to zróbmy zdjęcie.
  5. Przepięcie przewodów elektrycznych – wykonując poprzedni krok, zauważyliśmy, że mamy do czynienia z trzema kablami: w kolorze czarnym lub brązowym jest przewód napięciowy (fazowy, L), w niebieskim – neutralny(N) oraz dwukolorowy zielono-żółty przewód uziemiający (ochronny, PE). Mogą być połączone z gniazdkiem za pomocą zacisków albo śrub. Odpinamy przewody ze starego gniazdka i wpinamy do nowego lub przykręcamy, z zachowaniem właściwego układu: przewód fazowy powinien znaleźć się z lewej strony, przewód neutralny z prawej, a uziemiający łączymy z wystającym z gniazdka bolcem. Opisanych kierunków szukamy, spoglądając na gniazdko od przodu.
  6. Przymocowanie gniazdka – dokręcamy śrubki obudowy po tym, jak ostrożnie umieściliśmy gniazdko z przewodami. Należy dołożyć starań, aby żaden z przewodów się nie odczepił.
  7. Kontrola poprawności montażu – po włączeniu zasilania sprawdzamy najpierw za pomocą próbnika prądu, czy wróciło napięcie do gniazdka. Jeśli dioda się zaświeciła, to wiemy, że nasza praca zakończyła się sukcesem i można korzystać z gniazdka elektrycznego.

Kiedy trzeba wezwać elektryka?

Wymiana gniazdka należy do łatwiejszych prac związany z działaniem instalacji elektrycznej. Możemy potrzebować pomocy elektryka, jeśli mimo postępowania według powyższego schematu w gniazdku elektrycznym nie ma napięcia, a wiemy, że przewody elektryczne są przyłączone. O awarii elektrycznej świadczy nagrzewanie się obudowy gniazdka podczas pracy podłączonego do niego urządzenia. Potrzebna będzie wizyta profesjonalnego elektryka, gdy z gniazdka dochodzą podejrzane dźwięki, np. trzaski albo szumy. Kontroli wymaga też sytuacja związana z przygasaniem światła po włączeniu innego urządzenia. Pamiętajmy, że obecnie niemożliwe jest funkcjonowanie bez prądu elektrycznego, jednak należy z nim się zawsze obchodzić ostrożnie. Zabiegajmy o to, aby w budynku, w którym mieszkamy lub pracujemy, były przeprowadzane systematyczne kontrole instalacji elektrycznych.

Wróć