Wyskakujące korki - z czego może wynikać problem?


Każdy z nas zapewne spotkał się z sytuacją, gdy nagle w domu, w biurze lub innym miejscu wystąpiła awaria elektryczna spowodowana wyskakującymi korkami. Przyczyny takich problemów mogą być różne, ale na pewno warto znać podstawowe informacje na ten temat, by w razie potrzeby szybko zareagować i usunąć usterkę. W tym artykule przedstawiamy najbardziej typowe przyczyny wyskakujących korków oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Przeciążenie obwodu elektrycznego

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn wyskakujących korków jest przeciążenie obwodu elektrycznego. W sytuacji, gdy urządzenia zużywające prąd włączone są do jednego obwodu i pobierają więcej energii niż jest on w stanie wytrzymać, dochodzi do przeciążenia i w rezultacie wyłączenia zabezpieczeń. Aby uniknąć tego typu problemów, warto rozdzielić urządzenia na poszczególne obwody elektryczne lub ograniczyć jednoczesne korzystanie z nich.

Krótkie spięcie

Krótkie spięcie to inaczej niekontrolowane połączenie dwóch przewodów pod napięciem. Może wydzielać dużo ciepła, co może prowadzić do awarii urządzeń czy instalacji elektrycznej oraz wywołać pożar. Wyskakujący korek może być sygnałem, że w układzie elektrycznym występuje krótkie spięcie. Aby je zlokalizować i naprawić, warto skonsultować się z wykwalifikowanym elektrykiem, na przykład z firmy Link z Wejherowa.

Uszkodzone lub wysłużone przewody

Uszkodzenia mechaniczne, proces starzenia się izolacji czy nieodpowiednia jakość materiałów użytych do wykonania przewodów mogą prowadzić do ich uszkodzeń. W rezultacie może dochodzić do niekontrolowanego przepływu prądu, utraty energii i wyskakujących korków. Aby sprawdzić stan przewodów, najlepiej skontaktować się z fachowcem, który oceni ich kondycję i ewentualnie dokona wymiany na nowe.

Wróć